krzemol |
Wysłany: Sob 1:10, 11 Lut 2006 Temat postu: |
|
NIEZWYKŁA MOC SAUNY
Jeśli zapytać kogoś, co dla niego jest najważniejsze w życiu - odpowiedz zwykle jest jedna: dobre zdrowie i długie życie. Dobre zdrowie to dar natury, ale trzeba się o nie postarać. Istnieje bardzo wiele sposobów na zdrowe życie, choć często brakuje nam chęci, by uczynić pierwszy krok.
Wystarczy spojrzeć na ludzi na ulicy - w ich ruchach widać brak swobody w pracy stawów, z trudem podnoszą nogi, nie uginają im się kolana, a kręgosłup i szyja jakby zrobione były z drewna. Rzadko można spotkać osoby, które nie mają bólów w plecach. Większość ludzi wstając rano z łóżka odczuwa bóle w ramionach, w rękach, a w rozmowach każdy powtarza to samo - stawy bolą dlatego, że się starzejemy, ale to nie jest tak. Natura obdarzyła każdy staw człowieka elastycznością, która zabezpiecza specjalna substancja, rodzaj mazi. Niezależnie od tego, ile kto ma lat - 30, 50 czy 70 - zapas „smaru" samoistnie nie zmniejsza się. Jest tylko jedna przyczyna utraty elastyczności stawów - nieprawidłowe odżywianie się i wewnętrzne „zanieczyszczenia" organizmu wywołane przez zaparcie, które powodują samozatrucie organizmu i leżą u podstaw wielu chorób. Z samozatruciem organizmu można walczyć na wiele sposobów.
Sauna to jeden z najbardziej efektywnych i przyjemnych sposobów na oczyszczenie wewnętrznych organów i skóry od trucizny, która przez lata gromadziła się w naszym ciele.
Hartujmy się!
Badania naukowe udowodniły niezbicie, że ludzie korzystający z sauny 10-krotnie rzadziej chorują na grypę i przeziębienia. Każdy doskonale wie, że warunki pogodowe i zdrowie są ściśle ze sobą powiązane. Na organizm człowieka mają wpływ zmiany temperatury, wilgotności, siły wiatru, burze magnetyczne itd. Jeśli ochronne mechanizmy organizmu są osłabione, natychmiast reagujemy na wszelkie zmiany pogody złym samopoczuciem. Sauna jest znakomitym sposobem hartowania organizmu chłodnym, ciepłym, gorącym, suchym i wilgotnym podrażnieniem. Występuje tam cały czas zmiana efektów hartowania. Rozbierając się temperatura - 20-24°C, po wejściu do sauny - 60-90°C, opłukując się ciepłym prysznicem - 30-40°C, chłodnym - 15-20°C i od razu widoczna jest różnica temperatur w prawie 70 stopniach. Należy pamiętać, że zmienne prysznice to najlepszy termomasaż naczyń krwionośnych skóry, gorący tusz powoduje rozluźnienie mięśni i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zimny prysznic powoduje efekt odwrotny - zwężenie naczyń. Taki trening uodparnia potem na wszelkie zmiany pogody.
Kto może korzystać z sauny?
Profilaktyczne ćwiczenia i hartowanie organizmu jest dobre. Wszyscy o tym wiedzą, choć z reguły każdy ma jakieś wymówki, by ten prosty sposób na zdrowie wcielić w życie. Sauna nie wymaga żadnego wysiłku i jest dobra - co potwierdzają badania naukowe - dla wszystkich. Dla osłabionych, dla średnio zahartowanych i dla mało odpornych na wszelkie dolegliwości. Fińskie powiedzenie brzmi: „Z sauny może korzystać każdy, kto potrafi do niej dojść".
Sauna i serce
Szwajcarscy lekarze zaproponowali, by wykorzystać saunę do leczenia chorych na nadciśnienie. Wspomniane tu wcześniej ćwiczenia termiczne dla naczyń krwionośnych mają w tym wypadku kapitalne znaczenie. Już po 15 zabiegach w saunie w większości przypadków ciśnienie tętnicze wracało do normy. Pobudzenie krwiobiegu - a to właśnie ma miejsce podczas korzystania z sauny - powoduje lepsze odżywianie i oczyszczanie komórek organizmu. Naukowcy udowodnili, że sauna jest stabilizatorem krwi - podwyższa tym, którzy mają zbyt niskie, obniża je nadciśnieniowcom oraz stabilizuje skoki, u tych którzy mają ciśnienie zmienne. Osoby z wadami i osłabieniem serca powinny pamiętać, że oprócz temperatury na układ krążenia ma także wpływ wilgotność powietrza, ułożenie ciała i czas korzystania z sauny. W szczególnych przypadkach należałoby zatem skonsultować z lekarzem, jak długo można przebywać w saunie i w jakiej temperaturze.
Sauna bez nerwów
Na bezsenność cierpi ponoć co czwarty mieszkaniec kuli ziemskiej, Jest to rozregulowanie biologicznego zegara spowodowane niewłaściwym trybem życia - nocne jedzenie, stresy, kawa, papierosy, leki itd. Francuscy badacze stwierdzili, że sauna jest również znakomitym lekarstwem na bezsenność.
Finowie, którzy korzystają z sauny na co dzień powiadają, że „gniew i nienawiść spalają się w saunie". Łatwo można to wytłumaczyć, gdyż korzystający z sauny człowiek odczuwa tu spokój i swoistą przyjemność. Rozgrzanie mięśni i organów ciała powoduje zanikanie bólów w kościach i stawach. Poprawia się ogólne samopoczucie, można w saunie oderwać się od natrętnych myśli i codziennych kłopotów, a zmiany termiczne to najlepszy środek likwidacji napięcia nerwowego. Dlatego polecam wszystkim korzystanie z sauny, która w Polsce niestety nie jest wykorzystywana w szerokiej skali. Brak tradycji w tym względzie nie oznacza jednak, że takiej tradycji i nawyków nie można kształtować, a jedno jest pewne - sauna jest bardzo prostym i sprawdzonym środkiem na zdrowe życie.
Sauna ma duży wpływ na przemianę materii, poprzez pory skóry wydostaje się dużo toksycznych kwasów i szkodliwych pierwiastków.
W dzisiejszych czasach większość artykułów spożywczych zawiera duże ilości konserwantów, barwników i soli. Żeby organizm pozbył się szkodliwych substancji, człowiek powinien dobrze się spocić, co następuje właśnie w saunie. O poprawie przemiany materii możemy się przekonać, obserwując wydzielanie potu i zmniejszanie wagi ciała. Intensywne pocenie w saunie jest pomocne dla pracy nerek, ponieważ 3/4 wszystkich toksyn z organizmów wydzielane jest poprzez pory skóry. Naukowcy ustalili, że korzystając z sauny przez jedną godzinę organizm wydziela wraz z potem tyle toksyn, ile zdrowe nerki w ciągu 24 godzin. Oprócz tego w ciągu jednej godziny można schudnąć o 0,6-2 kg.
Niemiecki profesor Krauz w trakcie badań udowodnił, że kobiety ciężarne regularnie chodzące do sauny rodziły dzieci lekko i szybko, a u 96,6% spośród nich noworodki miały prawidłową wagę. Obserwując ich dzieci w ciągu trzech lat, dostrzeżono u nich odporność na wszelkiego rodzaju infekcje i przeziębienia. Oprócz tego sauna powoduje zwiększenie laktacji (ilości mleka) u karmiących je matek - w przybliżeniu o 80%.
W Finlandii, Niemczech, Rosji dzieci korzystają z sauny razem z rodzicami, przy czym sauna leczy je i hartuje. W dzisiejszych czasach dzieci często chorują na skutek gwałtownych zmian temperatury i wilgotności powietrza. Sauna może być bardzo pomocna w likwidacji tych problemów. W Niemczech i Czechach chodzenie do sauny jest przewidziane w szkołach i przedszkolach. Dzieci w wieku od trzech do dwunastu lat mogą przebywać w saunie 1,5 do 3 minut (jednorazowo) i w temperaturze 50 - 60°C, przy wilgotności powietrza 25%.
Sauna i skóra
U dorosłej osoby ogólna powierzchnia skóry wynosi od 1,5 do 2 m2. Zdrowa skóra chroni organizm przed szkodliwymi oddziaływaniami środowiska zewnętrznego. Poprzez pory skóry organizm oddycha, przy czym proces tego oddychania jest bardzo istotny, a nic tak nie oczyszcza por skóry, jak przebywanie w saunie.
Skóra człowieka ma działanie podwójnego filtra: z jednej strony wydziela szkodliwe substancje, a z drugiej może, jak gąbka, wchłaniać elementy zdrowotne. Ta właściwość powinna być wykorzystana w saunie, poprzez korzystanie z różnych aromatycznych olejków. Pożyteczne substancje przenikają poprzez drogi oddechowe i rozszerzone pory skóry. W organizmie człowieka korzystnie wpływają na działanie układu nerwowego, serca, wątroby i naczyń krwionośnych (np. przy katarze i bólach gardła można stosować eukaliptus, przy bezsenności - rumianek, przy bólach układu pokarmowego - miętę; lawenda i jaśmin pobudzają pracę mózgu, a olejek sosnowy dobrze wycisza układ nerwowy).
Jeśli na skórze występują pryszcze, trądzik, wągry itp., to pożyteczne jest przed wejściem do sauny przygotowanie roztworu: l stołowa łyżka soli plus jedna łyżka sody oczyszczonej na szklankę wody. Tym płynem przed wejściem do sauny należy namasować całe ciało (oprócz twarzy), a po wyjściu opłukać je ciepłą wodą.
Co należy pić w saunie
Dla ugaszenia pragnienia w saunie jedni zalecają picie zimnych napojów, a drudzy gorącą herbatę.
Amerykańscy naukowcy, w trakcie badań, proponowali jednej grupie picie zimnych płynów, a drugiej - gorącą herbatę. Zostało udowodnione, że zimne napoje obniżają temperaturę tylko w jamie ustnej, a gorąca herbata obniża temperaturę całego ciała o l - 2°C. Dlatego herbata jest najlepszym napojem do sauny, szczególnie z dodatkiem liści czarnej porzeczki, maliny, poziomki oraz miodu. Od dawna wiadomo, że w liściach herbaty znajduje się powyżej stu pierwiastków i żaden z nich nie jest szkodliwy dla człowieka. Herbatę należy pić zawsze świeżo zaparzoną (czas parzenia: 4 - 6 min). Jeśli herbata po zaparzeniu stoi zbyt długo, giną w niej wszystkie witaminy.
Ważne drobiazgi
1. Najlepiej przebywać w saunie 5-10 minut.
2. Po każdym wyjściu z sauny, odpoczywać 10-15 minut.
3. Liczba wejść do sauny: 3 - 5.
4. Najbardziej pożyteczna dla zdrowia temperatura: 60-70°C.
5. Przebywając w saunie i w czasie odpoczynku najlepiej pić herbatę i soki
6. Bardzo dobrze jest, przebywając w saunie, robić masaż stóp i rąk.
7. Jeśli chcemy w saunie schudnąć, należy trzymać nogi w misce z ciepłą wodą.
8. W czasie przebywania w saunie nie wolno smarować ciała i twarzy żadnymi kremami.
9. Po każdym wyjściu z sauny należy opłukać się najpierw pod ciepłym, a potem pod zimnym prysznicem, bez wycierania się.
10. W trakcie korzystania z sauny nie wolno dużo jeść, a także pić kawy i alkoholu.
zrodlo - Michał Tombak - Jak żyć długo i zdrowo |
|
krzemol |
Wysłany: Sob 1:09, 11 Lut 2006 Temat postu: |
|
Działanie sauny na organizm.
Sauna jest kąpielą w gorący powietrzu o nieznacznej wilgotności, w której okresowo występują krótko trwałe zwiększenia. W czasie tej kąpieli stosuje się również niższe temperatury do chłodzenia ciała zimną wodą lub powietrzem.
Wyróżniamy dwie fazy:
a) faza nagrzewania w tej razie wysoka temperatura działa na skórę i błonę śluzową dróg oddechowych,
- bezpośrednim następstwem tego jest podwyższona przemiana materii średnio o 11% ,
- -zwiększenie wydzielania potu, będące podstawowym elementem mechanizmu ochładzania ustroju, rozpoczyna się po upływie 3 minut od rozpoczęcia nagrzewania i osiąga max do 10 min, utrata wody wydzielanej z potem jest znaczna, intensywne pocenie się powoduje wydzielenie się stosownych do objętości potu ilości sodu, chlorku potasu, kwasu moczowego, mocznika oraz innych produktów przemiany materii dlatego po skończonym zabiegu w sunie należy uzupełnić płyny, temperatura ciała może osiągnąć nawet 39 st. C, a temperatura skóry nawet 42 st. C, powrót do temperatury normalnej jest bardzo wolny
- układ oddechowy jest poddany równie silnemu działaniu , oddech przyspiesza od 24 do 36 oddechów na minutę, zwiększa pojemność płuc
- układ krążenia jest obciążony, rozszerzają się naczynia krwionośne, częstość akcji serca wzrasta, zwiększa się ciśnienie krwi, korzystny wpływ na odporność ustroju
- działa uspakajająco
- pomaga oczyścić organizm z toksyn
b) faza ochładzania zmniejszenie częstotliwości akcji serca, podwyższenie ciśnienia rozkurczowego krwi
Wskazania do stosowania sauny
Ze względów leczniczych saunę można stosować w:
- nieswoistych chorobach dróg oddechowych;
- przewlekłych chorobach reumatycznych (łagodne postacie);
- nerwicach wegetatywnych;
- zaburzeniach przemiany materii (otyłość prosta);
- w schorzeniach dermatologicznych (zapalenie atopowe, trądzik, przewlekłe zapalenie mieszków włosowych w okresie remisji);
- zespołach korzonkowych, dyskopatie, lumbalgia, niektóre neuralgie;
- stanach po zapaleniu stawów, mięśni, więzadeł.
Przeciwwskazania do stosowania sauny
Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do stosowania sauny, należy, podobnie jak w przypadku innych zabiegów fizykalnych, brać pod uwagę przeciwwskazania bezwzględne. Również w saunie do przeciwwskazań ogólnych należą:
-ostre i przewlekłe choroby zakaźne,
- gruźlica płuc i innych narządów,
- nadciśnienie,
- cukrzyca,
- padaczka,
- kamica nerkowa,
- wszystkie postacie niewydolności krążenia,
- schorzenia psychiczne,
- choroby nowotworowe. |
|